Turnaj

Turnaj , tiež nazývaný turnaj , séria vojenských cvičení, pravdepodobne z stredoveký Francúzsky pôvod a obmedzený na západnú Európu, v ktorej rytieri bojovali medzi sebou, aby preukázali svoju zručnosť a odvahu. Na konci 16. storočia sa turnaje stali skôr parádou ako bojmi a tento výraz sa v tomto zmysle stále používa trochu - napríklad na Kráľovskom turnaji, každoročnej námornej a vojenskej prehliadke v Londýne či na Novoročnom turnaji. prehliadky ruží v Pasadene v Kalifornii.

turnaj turnajov

turnaj v turnajoch Turnaj v turnajoch, súčasť divadelnej prestavby na renesančnom festivale Golden Gate v San Franciscu. Praclíky

sedem smrteľných hriechov a ich významy

Na začiatku 20. storočia slovo turnaj sa tiež začalo uplatňovať na určité spôsoby vedenia šport súťaží. Na najbežnejšom modernom turnaji sú súťažiaci párovaní v pároch. Porazení v každom teste sú vyradení a víťazi sa znova párujú, kým šampiónom turnaja nezostane iba jeden. Na niektorých turnajoch, ktoré sa nazývajú turnaje s dvojitým vylúčením, účastník pretekov nie je vylúčený, kým nie je porazený druhýkrát. V tretej forme, ktorá sa nazýva round robin, každý súťažiaci oponuje každému druhému súťažiacemu a ten, ktorý má najvyššie percento víťazstiev, je vyhlásený za šampióna.

Turnaj v najskoršej podobe zjavne vznikol vo Francúzsku zhruba v polovici 11. storočia. Niekoľko kronikárov pripisuje francúzskemu barónovi Geoffroimu de Preullymu vymyslenie turnajov.

Prvý turnaj bol falošnou bitkou medzi dvoma telami ozbrojených jazdcov a volal sa mêlée. (Tento termín sa tiež vzťahuje na predchodcu modernej doby futbal [futbal]. Pozri mêlée.) Neskôr prišlo k zápasu, skúška zručnosti, v ktorej sa dvaja jazdci navzájom nabili zarovnanými kopijami z oboch strán zoznamov (palisády obklopujúce turnajové ihrisko), pričom každý sa pokúšal druhého vyviaznuť; mêlée s ním však pokračovalo bok po boku.

aký je lunárny nový rok

Asi 1292 a zavedené zbrane (Štatút zbraní) uzákonil, že sa nesmú používať meče s hrotmi (ani to neboli dýky s hrotom, palice alebo palcáty). Padlým rytierom mali pomáhať iba ich vlastní panoši, ktorí mali na sebe heraldické zariadenie. Panoš, ktorý sa urazil, mal stratiť koňa a ruky a byť uväznený na tri roky. Spory mal urovnávať čestný súd kniežat a kniežat.

Niektoré turnaje boli neškodné a iné drsné. Na turnaji mieru vo Windsor Parku v Anglicku v roku 1278 boli čepele meča z veľrybích kostí a pergamenu postriebrené; prilby z varenej kože; a štíty zo svetlého dreva. U iných však boli súťažiaci často zabití alebo zranení. Tupé alebo ryhované hroty kopije sa začali používať skoro a do 14. storočia bola na miesto hrotu často nasadená korunková hlavica v tvare koruny.

Do 14. storočia 14. storočia jazdci zvyčajne prechádzali kurzmi oddelenými látkou prekrytou bariérou alebo náklonom, aby zabránili kolízii svojich koní. Zbrojári začali vymýšľať špeciálne brnenie, ktoré bolo ťažšie a menej pružné ako brnenie pre pole, ktoré sa používalo iba na naklápanie.

turnajová prilba

turnajová prilba Oceľová turnajová prilba ( Stechhelm ), Nemčina (pravdepodobne Norimberg), c. 1 500; v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku. Fotografia spoločnosti AlkaliSoaps. Metropolitné múzeum umenia v New Yorku, Bashford Dean Memorial Collection, dar Edwarda S. Harknessa, 1929 (29.156.67a)

koľko rokov mal grant, keď zomrel

V 16. storočí sa stal populárnym boj pešo pri bariére s krátkymi kopijami. Používali sa tiež poleaxy a boli namontované bojové boje s mečmi alebo palcátmi. Ceny víťazom odovzdávali dámy.

V kontinentálnej Európe boli zoznamy žiarlivo uzavreté pre všetkých bojovníkov okrem tých, ktorí boli urodzeného pôvodu. V nemeckých krajinách sa otázky týkajúce sa čistoty pôvodu kandidáta na prijatie do šľachtického rádu často riešili odvolaním na účasť predkov na turnaji.

Turnaj sa nakoniec zvrtol na kolotoč, akúsi jazdeckú polonézu a neškodnejší šport nakláňania na kruhu. V modernej dobe sa vyskytli príležitostné udalosti romantický obnovy, z ktorých najznámejší je turnaj v roku 1839 na hrade Eglinton v Škótsku, opísaný v Disraeliho románe Endymion (1880). Neskoršie turnaje boli divadelnými prestavbami.